Bieganie z wirtualnym partnerem, czyli jak wykorzystać technologię do poprawy wyników
Nowoczesne technologie

Bieganie z wirtualnym partnerem, czyli jak wykorzystać technologię do poprawy wyników

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Nowoczesna technologia stworzona przez amerykański start-up umożliwia trening z hologramem. Ważące około 90 gramów okulary o polu widzenia 30 stopni i rozdzielczości 1280 × 720 mogą zrewolucjonizować standardowe treningi biegowe na całym świecie!

Rozwiązanie technologiczne

Zaprojektowane okulary wykorzystują tryb AR, czyli rozszerzonej rzeczywistości. Dzięki temu przed biegaczem pojawia się hologramowy partner, który narzuca mu tempo biegania w czasie rzeczywistym. Obraz jest widoczny tylko dla biegacza, który ma na sobie nowoczesny sprzęt. Ten sam system jest wykorzystywany na przykład podczas treningów kolarskich – zawodnikowi wyświetla się specjalny ekran projekcyjny w stylu Zwift.

Twórcy Ghost Pacera wykorzystali superkomputer dopasowujący się do ultrajasnej diody LED oraz wyświetlacza w trybie AR o wysokiej rozdzielczości. Zaprojektowana optyka i przełomowe rozwiązanie z niestandardowymi obwodami umożliwiają komfortowy trening i poprawiają motywację biegacza. Okulary będą ważyły około 90 gramów i będą jedynie niewiele większe od standardowych oprawek. Zestaw ma być lekki, wygodny i nie powinien w żaden sposób przeszkadzać zawodnikowi podczas treningu.

Dedykowana aplikacja

Nowoczesnym goglom towarzyszy także specjalnie stworzona aplikacja, która ma ułatwić korzystanie z okularów i rozwinąć spersonalizowane treningi. Program ma wgrane w system tysiące tras biegowych z całych Stanów Zjednoczonych. Baza umożliwia ściganie się na terenie najważniejszych maratonów oraz wgranie indywidualnych odległości.

Aplikacja łączy się z serwisem Strava, który pozwala na dostęp do tras z indywidualnego konta biegacza. Dzięki temu połączeniu zawodnik ma szansę na rywalizację ze znajomymi, którzy udostępnią swoje wyniki, nawet jeśli nie biegają w tym samym czasie. Program zapisze prędkość oraz tempo biegu znajomego i odtworzy je w postaci hologramu. Ghost Pacer personalizuje każdy trening, zapisuje go i na tej podstawie tworzy awatar, który ma motywować użytkownika do poprawy wyników podczas kolejnego biegu na tej samej trasie. Nowoczesne okulary można także zsynchronizować ze smartwatchem Apple oraz urządzeniami Garmin, które będą na bieżąco monitorować stan organizmu w czasie treningu.

Jak wirtualny partner wpływa na trening?

Hologram ma w zdalny sposób zastąpić realnych przeciwników. Dzięki temu zawodnik ma szansę podnieść swoje wyniki i pobijać kolejne rekordy. Liczne badania psychologiczne oraz społeczne wykazały, że jednymi z głównych czynników wpływających na zwiększenie osiągnięć w sporcie są rywalizacja i motywacja z niej wynikająca. Oba te elementy są nieodłącznym czynnikiem sprawiającym, że sport jest atrakcyjny nie tylko dla widzów, ale także samych zawodników.

Specjalne ustawienia w Ghost Pacerze pozwalają na stymulowanie awatara oraz dopasowywanie go do planowanych celów. Użytkownik okularów może swobodnie zaprogramować system tak, aby hologram biegał w konkretnym, docelowym tempie, powtarzał rezultat z poprzedniego biegu lub systematycznie zwiększał szybkość. Metoda ta ma za zadanie motywować zawodnika do pokonywania swoich limitów i poprawiania wyników podczas każdego biegu, choćby o kilka setnych sekundy. Tak skonstruowany trening daje lepsze efekty i silniej oddziałuje na psychikę biegacza. Dodatkowo okulary można wykorzystać w dowolnym miejscu i czasie, co znacznie zwiększa komfort użytkowania sprzętu.

Dostępność Ghost Pacer

Amerykańska firma nie opublikowała terminu, w którym okulary pojawią się na rynku. Można zakładać, że na początku technologia będzie dostępna tylko w Stanach Zjednoczonych. Szereg testów i badań nad sportowym gadżetem odbędzie się z udziałem profesjonalnych zawodników, którzy jako pierwsi będą mogli włączyć Ghost Pacer do swoich treningów. W crowdfundingu sprzęt wyceniono na około 199$, jednak, jak zapowiada firma, koszt jednej pary okularów ma wynosić 349 $. Na rynku będzie także dostępna wersja PRO, która ma się łączyć ze smartwatchami. Jej cena planowana jest na 399$.

Zdjęcie wyróżniające: Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak zabezpieczyć dane w chmurze?
Jak zabezpieczyć dane w chmurze?
Usługi chmurowe są obecnie bardzo popularne. Niemal każdy z nas korzysta z nich każdego dnia.
Powstanie miasto bez dróg i samochodów w Arabii Saudyjskiej
Powstanie miasto bez dróg i samochodów w Arabii Saudyjskiej

Do 2030 roku w Arabii Saudyjskiej powstanie samowystarczalne miasto o długości niemal 170 km. Projekt już wystartował!

Dom pasywny a energooszczędny – jakie są różnice?
Dom pasywny a energooszczędny – jakie są różnice?
Budynki, które są w stanie zmniejszyć w realny sposób wysokość rachunków za energię elektryczną oraz ogrzewanie i są przyjazne dla środowiska, to coraz gorętszy trend w budownictwie na całym świecie, w tym także w Polsce.
Ostatnie wpisy