Zdalne monitorowanie i sterowanie instalacjami OZE? To możliwe!
Smart home

Zdalne monitorowanie i sterowanie instalacjami OZE? To możliwe!

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Korzystanie z odnawialnych źródeł energii niesie za sobą wiele korzyści, szczególnie ekonomicznych oraz środowiskowych. Teraz można zarządzać swoimi instalacjami z poziomu smartfona czy komputera. O co dokładnie chodzi? Jakie parametry sprawdzimy zdalnie? Przekonaj się! Piszemy o tym poniżej!

System zdalnego monitorowania i sterowania instalacją OZE – co to jest i jak działa?

Instalacja OZE, jak na przykład fotowoltaika, to ukłon w stronę środowiska naturalnego, a przy tym ulga dla portfela. Niemal całkowite uniezależnienie się od sieci energetycznej daje naprawdę wiele korzyści. By jeszcze lepiej zarządzać taką instalacją, warto wprowadzić system zdalny.

Dzięki niemu możemy w pełni monitorować pracę OZE, między innymi odczytać pomiary prądu, napięcia, mocy czynnej i biernej. Do tego też zasygnalizuje on ewentualne przekroczenia dopuszczalnych wartości, wygeneruje raporty dzienne lub z konkretnego przedziału czasowego. Dowiemy się również, ile energii elektrycznej pobrano do tej pory z sieci, a ile oddano i sprawdzimy dziennik zdarzeń. Wyślemy też choćby komendy ograniczenia lub zaprzestania generacji mocy czynnej.

Mamy też możliwość zdalnej parametryzacji systemu oraz wymiany oprogramowania, jego aktualizacji czy zmiany konfiguracji. Zyskujemy więc pełny dostęp do instalacji OZE, jej praca jest wizualizowana w czasie rzeczywistym i możemy kontrolować konkretne segmenty.

Co ważne, taki zdalny system pozwala również wyłączyć instalację, gdy zajdzie konieczność naprawy lub wymiany licznika oraz w przypadkach awaryjnych. Należą do nich na przykład zagrożenie stabilności napięciowej, zagrożenie systemu generacji energii elektrycznej, przeciążenie lub wystąpienie ryzyka przeciążenia.

Dlaczego warto skorzystać z systemu zdalnego zarządzania instalacją OZE?

Na koniec jeszcze kilka słów o zaletach korzystania ze zdalnego monitorowania oraz sterowania przydomową instalacją OZE. Przede wszystkim chodzi o zwiększenie komfortu użytkowania. Na ekranie smartfona czy komputera jesteśmy w stanie ustawić parametry zgodnie ze swoimi preferencjami, potrzebami energetycznymi oraz stylem życia. Możemy też w każdej chwili wiele się dowiedzieć, nie jest ważne, gdy jesteśmy w domu, w pracy czy w podróży. Dostęp do systemu mamy o każdej porze dnia i nocy. To bardzo wygodne.

Oczywiście istotną zaletą jest też jeszcze większa oszczędność energii dzięki odpowiedniemu zaprogramowaniu systemu i kontroli wszystkich sterowników, czujników, liczników i innych urządzeń. Ustawiamy wówczas parametry w taki sposób, by jak najlepiej zoptymalizować pobieranie energii.

A Ty zdecydujesz się na system zdalnego zarządzania instalacją OZE? Zapoznaj się z ofertą różnych producentów i wybierz tę, która najlepiej spełnia Twoje wymagania. Wykorzystaj ich potencjał, powodzenia!

zdj. główne:Mischa Frank/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Bieganie z wirtualnym partnerem, czyli jak wykorzystać technologię do poprawy wyników
Bieganie z wirtualnym partnerem, czyli jak wykorzystać technologię do poprawy wyników
Nowoczesna technologia stworzona przez amerykański start-up umożliwia trening z hologramem.
Nowoczesne sposoby na planowanie posiłków w domu
Nowoczesne sposoby na planowanie posiłków w domu
Chcesz nauczyć się planowania posiłków, aby nigdy więcej nie stawać przed pytaniem: „Co dziś ugotować?”. A może męczy Cię już pośpiech i pragniesz zadbać o regularne spożywanie pełnowartościowych potraw?
Dom pasywny a energooszczędny – jakie są różnice?
Dom pasywny a energooszczędny – jakie są różnice?
Budynki, które są w stanie zmniejszyć w realny sposób wysokość rachunków za energię elektryczną oraz ogrzewanie i są przyjazne dla środowiska, to coraz gorętszy trend w budownictwie na całym świecie, w tym także w Polsce.
Ostatnie wpisy