Usługi chmurowe są obecnie bardzo popularne. Niemal każdy z nas korzysta z nich każdego dnia. Wykorzystywane są do użytku domowego oraz do przechowywania i przenoszenia danych w wielu firmach.
Czy takie usługi są bezpieczne? Jak dbać o ochronę plików i nie martwić się o ich usunięcie czy wyciek? Przekonaj się, co możesz zrobić dla bezpieczeństwa swoich danych.
Pliki przechowywane w chmurach są narażone na wiele zagrożeń. Nie tylko osoba mająca bezpośredni dostęp do nich zyskuje łatwy i szybki sposób na magazynowanie danych. Dostać się do danych mogą również hakerzy. Głównie tyczy się to plików firmowych, które są szczególnie narażone na ataki zewnętrzne. Dostając się do takich danych, można nie tylko stracić pliki, lecz także kontrolę nad innymi aplikacjami i programami. Sprawny haker dokładnie przeszuka dane, sprawdzi ich użyteczność i zdecyduje, co z nimi zrobić. Wiele osób w ten sposób traci projekty czy dane do klientów, co przekłada się na działanie całej firmy.
Jakie zagrożenia można napotkać, korzystając z chmury? Przede wszystkim ktoś może przejąć dane logowania. To najłatwiejszy sposób na dostanie się do chmury użytkowników. Dodatkowo występują również inne problemy, takie jak awarie sprzętów, które mogą skasować dane w chmurze. W sieci pojawiają się nieuczciwi administratorzy oraz błędy, które mogą doprowadzić do wycieków danych. Nie zawsze zagrożeniem są hakerzy, lecz także szereg innych czynników, przed którymi warto się chronić. Jak to zrobić?
Wybierając hasło do chmury, należy korzystać z wielu różnych znaków, dużych i małych liter oraz z cyfr. Ważne jest to, aby hasło nie było łatwe do odgadnięcia. Najlepiej niech nie dotyczy imienia, nazwiska, firmy, roku urodzenia bądź innych podstawowych danych tego typu. Hasło musi mieć minimum osiem znaków. Dobrze utworzone hasło będzie zabezpieczeniem przed każdym hakerem.
Większość programów w obecnych czasach umożliwia przygotowanie dwuetapowej weryfikacji. Można ją także spotkać w trakcie logowania się do chmury. Oznacza to, że przy próbie logowania, nie wystarczy jedynie wpisać poprawne hasło. Należy również potwierdzić logowanie na inny sposób, np. podając kod dostępu wysłany na maila czy SMS-em, odpowiadając na pytanie zabezpieczające czy też zatwierdzając logowane na innym aktywnym urządzeniu. Dwuetapowa weryfikacja bardzo dobrze chroni dostęp do chmury. Zabezpiecza również przed trikami, które dotyczą zmiany hasła przy użyciu przekierowań na inne adresy e-mail.
Istotny jest również element, o którym zapomina wielu użytkowników. Należy często przeglądać powiązane urządzenia, przeglądarki i aplikacje. W ten sposób monitoruje się sytuację pod kątem wszelkich podejrzanych aktywności. Warto odłączać wszelkie urządzenia, które są już nieużytkowane i niepotrzebne, aby nie otwierać furtki wszelkim hakerom. Najlepiej wylogowywać się ze wszystkiego, z czym mogą mieć kontakt osoby trzecie. Istotne jest również nieotwieranie podejrzanych plików i linków, w których mogą znajdować się wirusy.
W przypadku chmury istotne jest wylogowywanie się z nieużywanej aplikacji czy też przeglądarki. Należy pamiętać o tym, że nie każda usługa samodzielnie się wylogowuje, co może doprowadzać do wielu problemów, jeśli do zalogowanych urządzeń dostęp mają inne osoby, np. do zostawionego w biurze komputera.
Zdj. główne: Sigmund/unsplash.com