Inteligentne żarówki. Zdalne sterowanie oświetleniem

Chcesz mieć pełną kontrolę nad oświetleniem w swoim domu? Zainwestuj w inteligentne żarówki!

Inteligentna żarówka a klasyczny odpowiednik

Zacznijmy od tego, czym w ogóle jest inteligentna żarówka. Inaczej smart żarówki, cieszą się coraz większym powodzeniem. Nic dziwnego, ponieważ wszyscy w tych czasach szukamy maksymalnych ułatwień i sposobów, aby nasz dom był jak najbardziej smart. Chociaż teoretycznie robią to samo, co klasyczne żarówki – czyli włączają światło – więcej podobieństw brak.

Opcja energooszczędna

Jeżeli Twoim priorytetem jest oszczędność energii elektrycznej, na pewno inteligentna żarówka to propozycja dla Ciebie. Twoje rachunki za prąd zmniejszą się, wymaga to jednak początkowej większej inwestycji. Zakup inteligentnej żarówki to może być nawet około 200 zł za sztukę.

Jak to działa?

Źródłem światła w żarówkach typu smart nie są żarniki, a specjalnie zainstalowane w nich diody LED. Tych natomiast może być kilka – w zależności od stopnia zaawansowania urządzenia, a także funkcji, z których chcielibyśmy korzystać. Warto dodać, że jeżeli zależy Ci na różnokolorowych diodach, poniesiesz większy koszt zakupu. Co ciekawe, łączenie kolorów w różnych konfiguracjach i natężeniu daje nawet kilkanaście milionów wariantów kolorystycznych światła!

Przyszłych nabywców ucieszy to, że inteligentna żarówka nie wymaga żadnej specjalnej lampy. Wkręcisz ją jak zwykłą żarówkę, w już posiadane lampy i żyrandole. Śmiało możesz także włączać światło i wyłączać je za pomocą dotychczas używanego włącznika na ścianie. Żeby jednak korzystać z zaawansowanych opcji, żarówkę musisz podłączyć do domowej sieci Wi-Fi. Należy także ściągnąć na telefon lub tablet odpowiednią aplikację do sterowania – będzie ona powiązana z urządzeniami konkretnego producenta żarówek, np. Philips.

sterowanie oświetleniem
Photo by DCStudio from Freepik.com

Aplikacja i żarówka – funkcje

Od tego momentu będziesz sterować domowym oświetleniem z poziomu aplikacji. Jakie to wygodne, prawda? Sprawdź, jakie funkcje zyskasz, łącząc aplikację i żarówkę.

Podstawową funkcją jest oczywiście zdalne sterowanie. Większość smart żarówek ma także funkcję sterowania natężeniem i odcieniem światła. To od Ciebie zależy, jak ciemno czy jasno będzie w domu. Co ciekawe, niektóre żarówki mają bardzo zaawansowaną opcję – dopasowują odcień światła do pory dnia. Trzeba przyznać, że to bardzo praktyczne rozwiązanie. Chcesz, aby Twoja inteligentna żarówka była częścią domowego systemu smart? Stwórz harmonogram i określ, kiedy ma się zapalać, a kiedy gasnąć.

Monitoruj zużycie energii

Monitoring zużycia energii na pewno zainteresuje wiele osób. Smart żarówki pomogą kontrolować koszty na co dzień. Ciekawą opcją jest bez wątpienia także zmiana barwy światła. Jeżeli lubisz eksperymenty w wyglądzie swojego domu, śmiało możesz jej używać i sprawić, że od ulicy dom na pewno będzie zwracał uwagę przechodniów. Inteligentne żarówki dają przecież wiele opcji kolorystycznych.

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez Jung Polska (@jung_polska)

Jak wybrać model dla siebie?

Po raz pierwszy stajesz przed wyborem inteligentnej żarówki. Na co zwracać uwagę? Eksperci zalecają, aby wybierać smart żarówki z funkcją Wi-Fi, ponieważ te z funkcją Bluetooth mają mniejszy zasięg i, co za tym idzie, mniejsze możliwości. Żywotność i możliwość ściemniania to kolejne rzeczy, na które warto zwrócić uwagę. Sprawdź też, czy aplikacja obsługująca Twoją potencjalną żarówkę jest dostępna w języku polskim. Do najpopularniejszych smart żarówek na polskim rynku, należą te proponowane przez firmy: Philips, WOOX, Yeelight czy Gosund.

>> Zobacz też: Inteligentne sterowanie oświetleniem. Włączniki na Wi-Fi

Smart żarówka, smart home!

Z całą pewnością inteligentne żarówki to wspaniała propozycja dla osób interesujących się możliwościami systemu smart home. To element inteligentnego domu, który dość łatwo jest wprowadzić, a daje już sporo możliwości. Na pewno warto zastanowić się na takim ułatwieniem w swoim domu.

Dodaj komentarz

Twój email nie zostanie opublikowany.