Dom pasywny a energooszczędny – jakie są różnice?
Ciekawostki

Dom pasywny a energooszczędny – jakie są różnice?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Budynki, które są w stanie zmniejszyć w realny sposób wysokość rachunków za energię elektryczną oraz ogrzewanie i są przyjazne dla środowiska, to coraz gorętszy trend w budownictwie na całym świecie, w tym także w Polsce. Osoby, które zastanawiają się nad tym rozwiązaniem mają do wyboru dwie opcje – dom pasywny lub energooszczędny. Czym się różnią? 

Dom pasywny, czyli jaki?

Pasywne domy to budynki, których roczne zapotrzebowanie na energię potrzebną do ich ogrzania nie przekracza 15 kWh na metr kwadratowy, a zapotrzebowanie na energię niezbędną do ogrzania wody czy zasilenia urządzeń elektrycznych nie przekracza 120 kWh na metr kwadratowy. Dzięki temu domy pasywne zaliczają się do domów energooszczędnych, jednak ta zasada nie działa zawsze w drugą stronę. Domy pasywne  projektowane są najczęściej tak, aby układ ich pomieszczeń pozwalał na swobodny przepływ ciepła. Nie bez znaczenia jest także umiejscowienie otworów okiennych. W idealnie zaprojektowanym domu pasywnym nie powinny się one znajdować po stronie północnej, gdyż mogłoby się to przyczynić do nadmiernego wychładzania pomieszczeń.

Kolejnym elementem wyróżniającym domy pasywne jest ich doskonała izolacja termiczna stosowana na przegrodach, której grubość może wynosić nawet do 30 centymetrów, czyli aż trzy raz więcej niż w klasycznych budynkach. Dodatkowo w domach pasywnych w alternatywnie dla grawitacyjnej wentylacji generującej duże straty ciepła, stosowana jest najczęściej wentylacja mechaniczna pod postacią rekuperacji, która pozwala odzyskać ciepło i ponownie wprowadzić je do budynku. Ogólnie rzecz ujmując, w domach pasywnych stosowane są wszelkiego rodzaju rozwiązania, które pozwalają znacznie ograniczyć straty ciepła i zmniejszyć zapotrzebowanie na energię elektryczną. Wśród nich wymienia się między innymi:

  • piece akumulacyjne,
  • kominki na biomasę,
  • fotowoltaike,
  • pompy ciepła.

Czym różnią się domy energooszczędne od domów pasywnych?

Choć na pierwszy rzut oka ciężko jest rozpoznać to, czy dany budynek jest pasywny, czy tylko energooszczędny, ponieważ w obu przypadkach konstrukcje te cechują się prostą bryłą budynków i wykonane są z materiałów takich jak beton, cegła czy kamień. Domy energooszczędne nie muszą spełniać jednak restrykcyjnych norm związanych z zapotrzebowaniem na energię. Pomimo to, zużywają one i tak o wiele mniej energii niż klasyczne budynki – średnio wynosi ona około 30 kWh na metr kwadratowy rocznie. W domach energooszczędnych najistotniejsze są takie kwestie jak:

  • wielkość budynku,
  • liczba i wielkość okien,
  • układ pomieszczeń,
  • materiały, z jakich wykonany jest budynek,
  • właściwa jakość wentylacji.

W domach energooszczędnych stosowana jest klasyczna instalacja grzewcza, czyli grzejniki, instalacja rozprowadzająca ciepło oraz piece będące źródłem ciepła.

Na jakie rozwiązanie się zdecydować?

Jak widać, budynki pasywne stawiają o wiele większe wymagania przed inwestorami. Wymagają one bowiem dobrej lokalizacji działki zlokalizowanej w zacienionym miejscu, bardzo dobrej izolacji i szczelności wszelkich przegród zewnętrznych, a także wykonania optymalnych oszkleń. W związku z tym koszty ich wybudowania są większe niż w przypadku domów energooszczędnych. Dlatego też w przypadku ograniczonego budżetu lepiej zdecydować się na dom energooszczędny, który będzie minimalizował zużycie energii cieplnej i elektrycznej.

Podsumowując, ilość domów pasywnych w Polsce stanowi wciąż niewielki odsetek wśród budynków mieszkalnych, jednak z roku na rok pojawia się coraz więcej ofert deweloperów, którzy oferują ich wykonanie. W związku z tym można liczyć na to, że ich ilość zacznie sukcesywnie wzrastać. Dodatkowo stale zaostrzane wymogi budowlane sprawiają, że wykorzystywane do budowy domów pasywnych technologie tanieją, dzięki czemu coraz większa liczba osób będzie mogła skorzystać z tego nowoczesnego rozwiązania i cieszyć się jego wszystkimi udogodnieniami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Czy SEO jest kluczem do sukcesu w erze cyfrowej?
Czy SEO jest kluczem do sukcesu w erze cyfrowej?
Poznaj znaczenie SEO w erze cyfrowej i dowiedz się, jak właściwe jego zastosowanie może poprowadzić Twój biznes do sukcesu.
Akcesoria, które ułatwią Ci codzienne gotowanie
Akcesoria, które ułatwią Ci codzienne gotowanie
Dobra organizacja kuchni to podstawa. Ciężko korzystać z zagraconej i niefunkcjonalnej przestrzeni, gdzie kolejne nietrafione gadżety zabierają cenne miejsce na blacie.
Nowoczesne sposoby na planowanie posiłków w domu
Nowoczesne sposoby na planowanie posiłków w domu
Chcesz nauczyć się planowania posiłków, aby nigdy więcej nie stawać przed pytaniem: „Co dziś ugotować?”. A może męczy Cię już pośpiech i pragniesz zadbać o regularne spożywanie pełnowartościowych potraw?
Ostatnie wpisy